Ana Sayfa Yönetim Paneli
Hızlı Arama
Portföy No
G.M. Danışmanı
G.M. Tipi
İl
İlçe
Fiyatı
 
Satılık GayrimenkulKiralık GayrimenkulHakkımızdaArşiv E-Devlet Rehberi İnsan Kaynaklarıİletişim Bilgileri
Gayrimenkul Danışmanlarımız
ALİ TURGUT
DANIŞMAN
Ayın Gayrimenkulü
Daire / Kiralık
İZMİR BORNOVA EVKA 3 DE 1.KAT BAHÇELI MANZARALI BORNOVA EVKA 3 DE 1 KAT BAKIMLI DAİRE/İzmir
Kiralık Fiyatı : 1.250 TL
Yatırımcı Fırsatı
Daire / Satılık
İZMİR BORNOVA EVKA 3 DE ARA KAT MANZARALI BAKIMLI DAİRE BORNOVA EVKA 3 DE ARA KAT BAKIMLI DAİRE/İzmir
Satılık Fiyatı : 270.000 TL
Mortgage nedir

MORTGAGE NEDİR, NASIL İŞLEYECEK ? 

 Mortgage nedir?

 Sözcük anlamı ipotek olan "mortgage", konut sahibi olmak isteyenlere finans kuruluşlarınca konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında 15 - 20 yıl gibi uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasını öngören  gayrimenkul finansman sistemini ifade etmek için kullanılıyor. Bir malı  güvence olarak gösterilerek, ödünç alınan parayla satın alınması anlamına gelen iktisadi terim. İpotekli satış, ya da Mortgage´lı satış olarak da adlandırılır.

   Tutulu satış genellikle taşınmaz mal (çoğunlukla da yapı) satınalımlarında kullanılır. Bu gibi satışlarda, finasman firmaları ödünç verdikleri  kredileri geri ödenene dek, taşınmaz mala el koyabilme yetkisini ellerinde tutarlar. Bu tutu, finasman firmaların ödünç verdikleri para için bir güvence niteliğindedir. Bu yöntem, özel ya da tüzel kişilerin, bir taşınmaz malın  değeri kadar paraları başlangıçta olmasa da, malı alıp, genellikle 15-30 yıllık süre içerisinde parça parça ödemelerini ve sonunda da tümüyle sahip olmalarını sağlar. Ödeme tamamlandığında, tutu durumu ortadan kalkar.

 kredi verilen tutar,  kredi isteyenin geri ödeme kapasitesine (genellikle aylık gelirinden giderleri çıkarıldıktan sonra hesaplanır) ve satın alınmak istenen taşınmaz malın "Hemen Paraya Çevrilebilir Değeri"ne (HPÇD) bağlıdır. HPÇD genellikle malın değerinin %75´i ile %90´ı arasında olur ve borcun ödenememesi durumunda malın parasal kurumca hemen satılabileceği tutara denk gelir. Tutu yöntemiyle alınan mallar, borcun ödenememesi durumunda,finansman firmalarınca genellikle ederinin biraz altında beklemeden satılırlar.

   Tutu yöntemiyle ödünç alınan tutarın geri ödenmesinde, genellikle o ülkedeki vergi yasalarına ve ödünç alanın alabileceği rizikolara bağlı olarak değişik parasal yapılar kullanılır. Örneğin borç faizlerinin vergiden düşülebildigi ülkelerde, geri ödemelerin sanki hepsi faiz ödemesiymiş gibi yapılandırılır. Ya da, ödünç alınan  kredinin değişik oranlardaki bölümü (ödünç alanın riziko seçimine göre) borsa fonlarına yatırılarak ödemeler oradan gelen gelirle yapılır.

Birçok ülkede, özellikle de gelişmiş ekonomilerde, ev, işyeri satınalımlarının tutu yöntemiyle yapılması çok olağandır.

Mortgage´ın yararları

 Konut  edinmek kolaylaşacak

 İnşaat ve emlak sektörü canlanacak

 Kayıtdışılık satışlar ortadan kalkacak

 Ruhsatlı konut üretimi artacak

 Finans sektörü sağlıklı bir derinlik kazanacak

 Konut yapımında planlamanın önemi artacak

 Sistem ekonomiye canlılık ve refah artışı sağlayacak

 Kira yükselmesi frenlenebilecek

 İstihtam sağlayacak

Mini Anket
Yeni Sitemizi Beğendinizmi
Ziyaretçi İstatistikleri
Şuan Sitede 1
Bugün 14
Bu Ay Toplam 45438
Genel Toplam 616457
G.M. İstatistikleri
G.M. Tipi S. K. D.
Arazi 1
Daire 5 5
arsa 2
Toplam 8 5
Genel Toplam : 13
 
Ana SayfaSatılık GayrimenkulKiralık GayrimenkulHakkımızdaS.S.SEmlak sözlüğüEmlak alırken dikkat edilmesi gereken hususlarMortgage nedirEskpertiz ÇalışmalarıAlınacak konutun fiyatını belirlemenin 40 kriteri var Tapuda Gerekli BelgelerE-Devlet Rehberiİnsan Kaynaklarıİletişim Bilgileri
© 2004 -2019 ERDEMLER EMLAK DANİŞMANLIĞI TEL: 0 530 560 47 66 mail: erdemleremlak@hotmail.com ® - Tüm Hakları Saklıdır